Autor Wątek: Zapasowe (alternatywne) kategorie i podkategorie  (Przeczytany 2145 razy)

Sebastian

• Newbie
  • *
    • Tłumacz niemieckiego
Zapasowe (alternatywne) kategorie i podkategorie
« dnia: 31 Październik 2012, godz: 17:36 »
Proszę o dodanie funkcji "Kategorie zapasowe" i "Podkategorie zapasowe". Byłyby to mniej precyzyjne/ gorsze/ zastępcze/ogólniejsze kategorie i podkategorie w sytuacji, w której Publiker nie znalazłby kategorii, która nas najbardziej interesuje. Bo przecież lepiej, żeby wpis dodał do jakiejkolwiek kategorii niż żeby w ogóle nie dodawał wpisu.

Jak wygląda sytuacja aktualnie? Oczywiście u góry listy mam najlepsze, najbardziej dopasowane kategorie i podkategorie, na końcu listy te ogólniejsze. Załóżmy, że pozycjonuję frazę "wieżowiec". Załóżmy, że ustaliłem, iż najbardziej pasują tutaj kategorie:
"Biznes i ekonomia" (precyzyjna),
"Firmy wg branż" (precyzyjna),
"Miasta i regiony" (precyzyjna),
"Inne" (słaba/zapasowa),
"Różne" (słaba/zapasowa).

Natomiast podkategorie:
"Budownictwo" (precyzyjna),
"Kraków" (precyzyjna),
"Warszawa (precyzyjna)" oraz
"Ogłoszenia" (słaba/zapasowa) i
"Pozostałe" (słaba/zapasowa)
Wszystko jest w porządku, gdy podkategoria "Budownictwo" znajduje się zaraz w pierwszej kategorii "Biznes i ekonomia". Wtedy Publiker oczywiście dodaje wpis do tej podkategorii z najwyższej półki. Jeśli jednak w kategorii "Biznes i ekonomia" znajduje się podkategoria "Ogłoszenia" (gorsza), a podkategoria "Budownictwo" (lepsza) dopiero w kategorii "Miasta i regiony", to Publiker dodaje wpis do "Biznes i ekonomia" >> "Ogłoszenia" zamiast do "Miasta i regiony" >> "Budownictwo".

ROZWIˇZANIE:
W mojej opinii Publiker powinien przeszukiwać najpierw wszystkie kategorie pod kątem występowania podkategorii z początku listy (z "górnej półki") i w ten sposób ustalać priorytet Kategoria >> Podkategoria. Najłatwiej będzie to uzyskać tworząc dwa okna edycji kategorii i dwa podkategorii wg schematu:

Kategorie:Podkategorie:
Biznes i ekonomiaBudownictwo
Firmy wg branżKraków
Miasta i regionyWarszawa
Kategorie zapasowe:Podkategorie zapasowe:
InneOgłoszenia
RóżnePozostałe
...Inna byle jaka podkategoria
Pozdrawiam

publiker.pl

• Administrator
  • Hero Member
Odp: Zapasowe (alternatywne) kategorie i podkategorie
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Listopad 2012, godz: 18:00 »
Nie sądzę, aby był to dobry pomysł. Zbyt skomplikowane i mało kto by z tego korzystał. Przerost formy nad treścią. Istniejący mechanizm dopasowywania kategorii sprawdza się wystarczająco dobrze. Ale dzięki za propozycje :)

Sebastian

• Newbie
  • *
    • Tłumacz niemieckiego
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Listopad 2012, godz: 10:53 »
Panie Tomaszu, to jest bardzo dobry pomysł, bo pozwoli uniknąć następujących irytujących odrzuceń (przykład sprzed chwili):

Temat:  [www.swiat24.com] - Strona została usunięta 
Data:  4 listopada 2012 10:49 

Witaj XXX

Niestety przykro nam ale Twój wpis ABC (www.xxx.pl) został usunięy z Swiat24 - Morten.pl - rezerwacje online.

Prawdopodobna przyczyna: zła kategoria
« Ostatnia zmiana: 04 Listopad 2012, godz: 11:03 wysłana przez Sebastian »
Pozdrawiam

publiker.pl

• Administrator
  • Hero Member
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Listopad 2012, godz: 14:03 »
Napisałeś, że "Publiker powinien przeszukiwać najpierw wszystkie kategorie pod kątem występowania podkategorii z początku listy" - tylko, że przeszukanie wszystkich kategorii przeważnie wymaga wykonania wielu dodatkowych połączeń z katalogiem, a to spowolni działanie programu. Takie rozwiązanie jak jest teraz jest po prostu kompromisem pomiędzy szybkim i skutecznym dopasowaniem kategorii.

Sebastian

• Newbie
  • *
    • Tłumacz niemieckiego
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Listopad 2012, godz: 22:09 »
Wolę, by Publiker zrobił to za mnie wolniej, aczkolwiek skutecznie, niż żebym sam musiał później  ręcznie dodawać wpisy do takich katalogów, których moderatorzy odrzucili wpis z powodu złej podkategorii, bo to NA PEWNO będzie znaczniej czasochłonne. Mój czas jest cenniejszy niż czas Publikera i zasoby serwera.

Poza tym funkcję taką można ustawić jako opcjonalną. Osoby pozycjonujące duże ilości stron mogłyby po prostu wyłączyć tę opcję.
« Ostatnia zmiana: 04 Listopad 2012, godz: 22:11 wysłana przez Sebastian »
Pozdrawiam

Eline

• Sr. Member
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Listopad 2012, godz: 11:37 »
Przypadki odrzucenia ze wzgladu na zla kategorie, wcale nie musza oznaczac zlej kategori ;) Sam z takim opisem wywalam wszystko co mi sie nie podoba/budzi moje zastrzezenia. Bo jest to wywalenie bezdyskusyjne i wskazujace od razu na wine dodajacego. Jak kiedys wybieralem "niewlasciwy opis" czy "spam" to od razu maile czemu to czemu tamto i zebym najlepiej im napisal taki opis co katalog przyjmie ...
A "niewlasciwa kategoria" jest skuteczna, ale morten.pl to nie ja  :)

O ile wybierzesz dostateczna liczbe kategorii i posortujesz je odpowiedni to publiker zadziala tak jak to opisales. Czyli dobierze wg wagi zarowno kat glowna jak i podkategorie.

Co ciekawe wiekszosc z nas uwaza ze publiker zbyt dokladnie wybiera kategorie, bo szuka dopasowania scislego. A nam bardziej zalezy na ilosci wpisow, niz dopasowaniu kategorii ;)

Eline

• Sr. Member
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Listopad 2012, godz: 11:44 »
BTW w tym katalogu swiat24.com sa slownie 2 strony ;) Wiec jest to prawdopodobnie czyjes zaplecze (top4all.pl) a nie realny katalog i pewnie wszystkie wpisy poszly w piach z tym samym powodem ;)