Autor Wątek: Teksty: Wykorzystanie fraz w Tekstach częściowych  (Przeczytany 9069 razy)

publiker.pl

• Administrator
  • Hero Member
Teksty: Wykorzystanie fraz w Tekstach częściowych
« dnia: 30 Wrzesień 2011, godz: 15:21 »
W Tekstach częściowych możemy zdefiniować frazy, które będą automatycznie linkowane. Jest to bardzo wygodne, przy redagowaniu tekstów, ponieważ nie musimy ręcznie określać linków w treści.

Należy zwrócić uwagę, że pierwszeństwo mają linki statyczne, następnie linki ?auto?, a na końcu brane są pod uwagę frazy do podlinkowania.

Dla przykładu przyjmijmy, że zdefiniowaliśmy taki oto tekst:

Przyjmijmy również, że w Tekstach częściowych zdefiniowano frazy:
  • 'pozycjonowanie' z wagą 20,
  • 'preclowanie' z wagą 10,
  • 'Publiker' z wagą 5.

W powyższym przykładzie mamy 1 link statyczny (kolor zielony) oraz 1 link ?auto? (kolor czerwony).

Jeśli w wysyłanym artykule ma się znaleźć 1 link, to ZAWSZE będzie to link statyczny na słowo ?Publikera?, ponieważ linki statyczne mają pierwszeństwo przed innymi linkami.

Jeśli w wysyłanym artykule mają się znaleźć 3 linki, to ZAWSZE jednym z nich będzie link statyczny na słowo ?Publikera?, ZAWSZE jednym z nich będzie link ?auto? na słowo ?artykułów?,  natomiast trzeci link zostanie wyszukany i określony na podstawie zdefiniowanych fraz. Przyjmijmy, że frazy nie były do tej pory wcale wykorzystywane (wszystkie frazy mają liczbę użyć do tej pory równą zeru).

Frazą o największej wadze jest ?pozycjonowanie?, a zatem ta fraza jako pierwsza będzie poszukiwana w tekście do linkowania. W przykładowym tekście fraza taka nie występuje (występuje fraza ?pozycjonowania?, która ma inną formę gramatyczną i dlatego nie jest brana pod uwagę). A zatem szukamy następnej według wagi frazy, tym razem jest to ?preclowanie? ? taka fraza występuje, a zatem to słowo stanie się trzecim linkiem w wysyłanym artykule. Adres URL zostanie wylosowany spośród linków przypisanych do grupy (albo może to być adres innego naszego wpisu w katalogu/preclu, który wymaga podlinkowania). Jeśli w tekście występuje kilka wystąpień szukanej frazy, to zostanie wylosowana jedna z nich.

Jeśli w przykładowym tekście występowałyby wszystkie frazy, to zgodnie z ustalonymi wagami na 35 wysłanych artykułów średnio 20 zawierałoby podlinkowane słowo ?pozycjonowanie?, 10  zawierałoby słowo ?preclowanie?, a 5 słowo ?Publiker?.

Dodatkowo, na podstawie wag ustalane są również wartości atrybutu title wstawianego odnośnika (tytuł ten jest widoczny po najechaniu myszką na link).

Jako frazę można podać "*" (gwiazdka), która spowoduje podlinkowanie dowolnie wybranego wyrazu/ciągu wyrazów w tekście. Dzięki temu osiągamy efekt przypadkowości linkowanych fraz (oczywiście tutaj również należy określić wagę takiego linkowania).

Zobacz również:
Teksty: Teksty krótkie i długie
Teksty: Linki w treści tekstów
Teksty: Używanie synonimów
« Ostatnia zmiana: 01 Październik 2011, godz: 13:17 wysłana przez publiker.pl »

Eline

• Sr. Member
Odp: Teksty: Wykorzystanie fraz w Tekstach częściowych
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Październik 2011, godz: 23:49 »
Czy w momencie wpisania we FRAZĘ "*", a w zamień wyszukaną w tekście frazę na: "słowo kluczowe", tak zamienione słowo kluczowe zostanie podlinkowane?

publiker.pl

• Administrator
  • Hero Member
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Październik 2011, godz: 00:17 »
Tak, można tak zrobić.

Jeśli w Tekstach częściowych we frazie podamy jako 'Wyszukiwana fraza' wartość '*' oraz zaznaczymy opcję 'zamień wyszukaną w tekście frazę na X', to losowo wybrany ciąg znaków w tekście zostanie zamieniony na X.

Eline

• Sr. Member
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Październik 2011, godz: 09:11 »
W zwiazku z tym że nie można dodać wielu fraz jednorazowo, mam pytanie o import do bazy.
Tabela ...._phrases po wrzuceniu jednego rekordu przez import wyglada na działajacą (fraza jest pobierana do panelu administracyjnego).
Czy moge wrzucić hurtem do tabeli ..._phrases frazy i nie za bardzo myslec o ewentualnych powiazaniach?

publiker.pl

• Administrator
  • Hero Member
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Październik 2011, godz: 12:22 »
To już na własną odpowiedzialność. Ja ogólnie nie zalecam ingerencję w bazę danych, bo można coś popsuć, coś może nie działać, a później bardzo trudno znaleźć tego przyczynę. Dodam do listy 'do zrobienia' dodawanie wielu fraz w jednym formularzu - tak byłoby najbezpieczniej i najprościej.

Eline

• Sr. Member
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Październik 2011, godz: 15:42 »
Pytam, bo nie wiem jak działa skrypt ;) Czy sa jakies ważne powiązania tabeli phrazes z innymi? Mam do wrzucenia około 150 fraz, dużo łatwiej mi to zaimportować.

publiker.pl

• Administrator
  • Hero Member
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Październik 2011, godz: 16:21 »
Nie wiem, nie znam szczegółów dotyczących tego zagadnienia.

DonBaton

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Listopad 2011, godz: 16:14 »

Jeśli w wysyłanym artykule mają się znaleźć 3 linki, to ZAWSZE jednym z nich będzie link statyczny na słowo ?Publikera?, ZAWSZE jednym z nich będzie link ?auto? na słowo ?artykułów?,  natomiast trzeci link zostanie wyszukany i określony na podstawie zdefiniowanych fraz.

Mam dość proste- wydawałoby się- pytanie. Kolejny przykład. Mam 3 linki auto w tekście, do tego zdefiniowane X fraz. W ustawieniach grupy mam, aby w tekstach wysyłanych do precli wysyłał od 3 do 4 linków. Co się powinno stać, gdy Publiker wylosuje 4 linki w tekście? NA LOGIKĘ - powinien wybrać moje 3 linki auto (te będą zawsze, zgodnie z ważnością wstawiania linków do tekstu) PLUS do tego powinien znaleźć w tekście wyraz będący moją frazą i wstawic link w to miejsce (malo ważne jaka fraza, jakie wagi, chodzi mi bardziej o ilość linków). Tak powinno być, prawda?

Otóż, nie wiem z czego to wynika, ale:

W moim tekście mam ustawienia j/w, ilość linków j/w. Gdy Publiker decyduje się wysłać 3 linki w treści- jest OK, wysyła moje linki auto. Paprać zaczyna się dopiero wtedy, gdy Publiker wylosuje 4 linki. 3 linki auto są- jest okej. Natomiast ilość FRAZ linkowanych w tekście.. przeraża. Nie wiem z jakiego powodu tak się dzieje, ale do tak przygotowanego tekstu wstawia linki do KAŻDEJ MOŻLIWEJ znalezionej frazy.

Teraz pytanie dnia- mam coś spaprane w ustawieniach (jeśli tak, to gdzie? przeszukałem wszystkie możliwe opcje, dla tak zdefiniowanego tekstu nawet generator częściowy generuje tak bezsensowne farmlink teksty...) czy może to jakieś niedopatrzenie twórców? (tego nie zarzucam, raczej skłaniam się ku pierwszej opcji).

[edit]
Co najlepsze- gdy zaznaczam w generatorze, aby używał tekstu do podlinkowania, wszystko jest okej. Problem jest, gdy tekst używam do linkowania. Być może ja nie rozumiem zasady linkowania Publikera, no ale, skoro opcja jest Do tekstu wstaw X do Y linków, to więcej niz Y nie spodziewam się, nieważne do czego tego tekstu używam.

@Eline

masz * we frazach?

Nie...

@publiker.pl

@DonBaton, powinno być tak jak piszesz, czyli powinien wstawić maksymalnie 4 linki (3 linki auto i 1 link na  podstawie frazy). Zaraz to sprawdzę, ale napisz, czy używać dzisiejszej wersji, czyli 2.6.3?

Tak, używam 2.6.3, aczkolwiek tekst wstawiony do precla wysłany był przed update do 2.6.3.
« Ostatnia zmiana: 07 Listopad 2011, godz: 16:23 wysłana przez DonBaton »

Eline

• Sr. Member
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Listopad 2011, godz: 16:19 »
masz * we frazach?

publiker.pl

• Administrator
  • Hero Member
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Listopad 2011, godz: 16:22 »
@DonBaton, powinno być tak jak piszesz, czyli powinien wstawić maksymalnie 4 linki (3 linki auto i 1 link na  podstawie frazy). Zaraz to sprawdzę, ale napisz, czy używać dzisiejszej wersji, czyli 2.6.3?

publiker.pl

• Administrator
  • Hero Member
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Listopad 2011, godz: 16:35 »
OK, rzeczywiście był błąd w programie... sytuacja już została opanowana :) Dzięki za informacje.

Można pobrać aktualizację 2.6.3 (wystarczy podmienić tylko plik: \applications\publiker-app\libraries\textManager.php).
http://www.publiker.pl/a/katalogowanie/pobierz.html

DonBaton

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Listopad 2011, godz: 16:37 »
Dzięki wielkie za natychmiastową reakcję i pomoc ;)

ksercom

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Luty 2012, godz: 18:15 »
Witam
Moje pytanie jest pokrewne z założonym wcześniej wątkiem, mianowicie: mam stworzony jakiś tam tekst częściowy i chcę obsłużyć linki tylko za pomocą fraz.
Idąc dalej, tekst częściowy dla Link, Pod, Prec, Kat, czyli jeden tekst częściowy dla wszystkich możliwych sposobów wysyłania. Rozumiem, że aby stworzyć link auto dla wcześniej wspomnianego tekstu należy dodać określone frazy za pomocą "Dodaj nową frazę" zaznaczamy wszystkie "ptaszki" i sprawa prosta.

Moje pytanie brzmi: jak dodać konkretne linki "stałe" dla określonej frazy dla tekstu częściowego we wszystkich opcjach (Link, Pod, Prec, Kat)

Początkowo próbowałem poradzić sobie za pomocą " Dodaj nową frazę (więcej opcji)" i wybierałem każdą opcję po kolei definiując co potrzeba, szukam oczywiście prostszego rozwiązania... czy jest taka opcja?
może by wstawiając w   "Dodaj nowy tekst"->"zamień wyszukaną w tekście frazę na:" ->"<a href="link">fraza</a>"
ale może jest prostszy sposób.

publiker.pl

• Administrator
  • Hero Member
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Luty 2012, godz: 22:14 »
Jeśli chcesz używać fraz, to chyba nie ma prostszego rozwiązania.

Ewentualnie możesz utworzyć tekst, wstawić do niego dowolną liczbę linków statycznych i wtedy będziesz miał z góry określone przez siebie pod jakim anchorem jest który link - w takim przypadku nie korzystamy w ogóle z fraz, tylko wstawiamy linki do tekstu. Możesz wstawić takich linków np. 10, a podczas wysyłania wpisu programu wylosuje np. 3 linki a resztę usunie.

i

• Full Member
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Lipiec 2012, godz: 20:58 »
Czy w "zamień wyszukaną w tekście frazę na" można dać tekst zsynonimizowany?

Edit: OK, już wiem - nie można (tzn. nie zadziała). A szkoda, bo przydałoby się do linkowania na frazy niekluczowe (zobacz, więcej, kliknij etc.).
« Ostatnia zmiana: 10 Lipiec 2012, godz: 21:04 wysłana przez i »