Autor Wątek: Jak rozliczyć dochód z PubliKodów, jeśli nie prowadzę działalności gospodarczej  (Przeczytany 1746 razy)

publiker.pl

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1 867
  • Pomógł: 0
    • Zobacz profil
W związku z pytaniami o sposób rozliczenia dochodu ze sprzedaży PubliKodów przez osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej poniżej przedstawiam krótkie objaśnienie.

Osoby te wystawiają rachunki (wzór rachunku jest do pobrania w panelu PubliKodów w momencie zgłoszenia chęci wypłaty środków), a na koniec roku w rozliczeniu podatkowym (tym, które każdy musi złożyć do końca kwietnia) należy uwzględnić te dochody w rozliczeniu.

Jeśli osoba nie ma żadnych dodatkowych dochodów, nie wynajmuje mieszkania, itp. to normalnie składa PIT37. Jeśli natomiast osoba ma dodatkowe dochody, to składa PIT36 i przychód z tytułu sprzedaży PubliKodów wpisuje w rubrykę "Inne" (na końcu formularza).

Jeśli rachunków wystawionych przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej jest sporo w roku rozliczeniowym, to Urząd Skarbowy może się doczepić i uznać, że jest to stały przychód i osoba taka powinna prowadzić taką działalność jako firma - stąd wynika, że w praktyce lepiej jest wystawiać rachunki jak najrzadziej (3-4 rachunki w roku nie powinny wzbudzić podejrzeń Urzędu Skarbowego - tak przynajmniej twierdzi nasza księgowa).

Nie jestem księgowym, nie znam się na tym dobrze, a powyższe informacje są takimi jakimi dysponuję i są jedynie wskazówkami - w razie niejasności proszę skonsultować się z własnym księgowym lub doradcą podatkowym.